MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Zjazd Kaszubów 2024. Barwny i rozśpiewany korowód przeszedł ulicami Kościerzyny

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
XXV Światowy Zjazd Kaszubów w Kościerzynie 2024. Na dobrych kilkadziesiąt minut miasto sparaliżował czarno-żółty korowód. To było wielkie święto Kaszubów i prawdziwy manifest. Zobacz galerię zdjęć.

XXV Światowy Zjazd Kaszubów w Kościerzynie

Ogromna rzesza Kaszubów i miłośników tego pięknego regionu Polski przemaszerowała 6 lipca 2024 r. ulicami Kościerzyny ze stacji kolejowej do kościoła. To z okazji XXV Światowego Zjazdu Kaszubów. Niemal każda delegacja biorąca udział w pochodzie starała się przyciągnąć uwagę. Grajkowie pomagali sobie troszkę wynalazkami XX wieku. Barwny i rozśpiewany korowód robił duże wrażenie.

Przemarsz korowodu do kościoła Św. Trójcy w Kościerzynie odbył się takimi ulicami jak Dworcowa, Wojska Polskiego, Gdańska, Rynek, Kościelna do kościoła Św. Trójcy w Kościerzynie. O godz. 11.30 rozpoczęła się uroczysta msza św. w kościele Św. Trójcy w Kościerzynie pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Pomocniczego Diecezji Pelplińskiej księdza dra Arkadiusza Okroja.

O godz. 13 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie obchodów XXV Światowego Zjazdu Kaszubów na parkingu pomiędzy ulicami Ogrodowej i Wojska Polskiego w Kościerzynie.

Światowe Zjazdy Kaszubów organizowane są corocznie na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach samorządowego województwa pomorskiego w 1999 roku. Imprezie towarzyszy wiele atrakcji. To co roku prawdziwe święto dla osób identyfikujących się z językiem i kulturą kaszubską. Jest to zarazem największe wydarzenie gromadzące w jednym miejscu społeczność związaną z tym regionem.

Co roku w zlocie uczestniczą m.in. goście z takich krajów jak Kanada, Stany Zjednoczone Ameryki, Niemcy, Norwegia i Wielka Brytania, ale także sympatycy kultury, tradycji i historii kaszubskiej.

To uroczystość, która nie tylko podkreśla bogactwo i różnorodność kaszubskiego dziedzictwa, ale także służy integracji i wzmacnianiu więzi.

- Dla nas Kaszubów reforma z 1998 roku miała szczególny wymiar i była wyrazem dążeń i aspiracji politycznych - mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Obok tak oczywistych jak walka o nasz język, tożsamość i dziedzictwo kulturowe było dążenie, aby ziemie etnicznie kaszubskie znalazły się w granicach jednego samorządnego województwa. Nie było to oczywiste, bo do ostatnich chwil ważyły się losy ziemi chojnickiej, która mogła pozostać w województwie ze stolicą w Bydgoszczy. Dzięki determinacji działaczy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w szczególności środowiska chojnickiego, udało się osiągnąć cel. Spełniły się marzenia wielu generacji kaszubskich społeczników. To właśnie na pamiątkę tego wydarzenia co roku odbywają się Zjazdy Kaszubów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto