Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Swornegacie – nazwa miejscowości kojarzona jednoznacznie z elementem bielizny. Turyści zachwyceni | ZDJĘCIA, WIDEO

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Wideo
od 16 lat
Nazwy miejscowości w Borach Tucholskich i na Kaszubach mogą rozbawić do łez. Jest Babilon, Grzeczna Panna, Złe Mięso i Swornegacie. Ta ostatnia wieś od lat jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, którzy z nazwą mają jednoznaczne skojarzenia. Od zawsze ich myśli podążają w kierunku elementu odzieży. Zresztą można go kupić jako gadżet reklamowy lub gatki na każdą okazję.

Pantalony z koronkami i guziczkami – to produkt regionalny, którym chwalą się mieszkańcy Swornegaci. Można go kupić w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach. I jak zapewnia obsługa, pasować będą na każdy tyłeczek. Bo w końcu nazwa wsi kojarzona jest jednoznacznie z majtkami zwanymi gaciami. Wśród turystów panuje nie tylko przeświadczenie, że tak właśnie jest, ale też ogólna radość podczas dyskusji.

- Nazwa kojarzy mi się jednoznacznie, z niesfornymi gaciami. W naszej kulturze brakuje lekkiej frywolności i humoru. W nazwie gacie kojarzą nam się intymnie i niestosownie – mówi Waldemar, turysta z Mazowsza, któremu wtórują turyści z Wielkopolski. - Nazwa kojarzy się z takimi porządnymi galotkami z nogawkami. Z gaciami, które porządnie układają się na tyłku – dodają rozbawieni pytaniem Jan i Mirosława z Wielkopolski.

Wśród turystów są też tacy, którzy doskonale znają pochodzenie nazwy miejscowości, która wyjaśnia sołtys Swornegaci Dominik Dykier.

- Swornegacie kojarzy się jednoznacznie z bielizną, ale to nijak ma się do znaczenia nazwy miejscowości. Składa się z dwóch słów - swory – wiązka, plecionka gałązek sosnowych i czynności z tym związanej – gaceniem, czyli umacnianiem brzegów rzeki. Po prostu gacenie sworą. Można to zauważyć pod mostem drogowym we wsi – wyjaśnia Dominik Dykier.

Gacenie lub inaczej umacnianie brzegów rzeki witkami sosnowymi to przeszłość, która przetrwała w nazwie Swornegaci. Historia swoje, a ubaw po pachy po wsze czasy murowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto