Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tworzą Archiwum pandemii AD 2020. To będzie obraz naszego życia w tym trudnym czasie. Liczy się każde świadectwo

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
archiwum Polskapress
Powstaje Archiwum pandemii AD 2020. Świadectwa historii gromadzą Archiwa Państwowe, dokumenty, pamiątki z życia, pracy uczelni w tym niezwykłym czasie chce zachować także Uniwersytet Gdański.

- Świadectwem historycznym może być niemal wszystko – mówi dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.

Powstaje społeczne archiwum pandemii. Kolekcję, która będzie obrazować nasze życie w trudnym czasie pandemii, obostrzeń sanitarnych, lockdownów obejmujących znaczne sfery naszej egzystencji tworzyć będą zdjęcia, filmy, wszelkiego rodzaju materiały dokumentujące niezwykły rok 2020, ale także doświadczenia i refleksje. Współtwórcą archiwum pandemii może być każdy – osoby prywatne, organizacje pozarządowe, społeczne, wspólnoty mieszkaniowe…

- Apeluję – podzielcie się tym wszystkim, co zgromadziliście i znaleźliście wokół siebie w czasie pandemii. Dokumentem, świadectwem historycznym może być dosłownie wszystko – dokument to nie tylko treść zapisana na kartce papieru lub w formie elektronicznej. Może to być przypadkowe zdjęcie zrobione przed wejściem do sklepu, filmiki, ulotki, obwieszczenia, wycinki prasowe. Żyjemy w czasie niezwykłym, a to jest już pierwsza przyczyna do tego, by zachować świadectwa tego czasu i przekazać je przyszłym pokoleniom – mówi dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.

Do tego projektu Archiwów Państwowych przyłączył się również Uniwersytet Gdański.

- Ideą projektu jest udokumentowanie codziennych doświadczeń i wydarzeń mających miejsce na kampusie, w laboratorium, podczas nauki i pracy zdalnej w domu lub innym miejscu. Archiwum Pandemii będzie zbiorem i zapisem wszystkich tych wydarzeń, których doświadczyliśmy i nadal doświadczamy – informuje uczelnia.

- Jesteśmy świadkami przełomowego okresu w dziejach ludzkości naszego pokolenia – światowej pandemii Covid-19. Również jako społeczność Uniwersytetu Gdańskiego przeżywamy to zmieniające świat wydarzenie. Nasze działania od początku przyjmowały różne formy – od prowadzenia badań naukowych, poprzez nauczanie zdalne, utrzymanie ciągłości pracy administracji Uniwersytetu, aż do niesienia pomocy psychologicznej i dzielenia się kreatywnymi sposobami na zachowanie spokoju i nadziei. Zapraszamy do przekazywania do Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego relacji i materiałów z czasów pandemii, które będą bezcennym źródłem wiedzy dla kolejnych pokoleń.

Zbiór powstający na uczelni stanie się częścią ogólnopolskiego zbioru archiwalnego, dokumentującego losy naszego kraju w tym trudnym czasie. W procesie gromadzenia materiałów do Archiwum Pandemii AD 2020 uczestniczy sieć 33 Archiwów Państwowych w całym kraju (adresy kontaktowe znajdują się na stronach internetowych archiwa.gov.pl oraz archiwarodzinne.gov.pl).

W sprawie Akademickiego Archiwum Pandemii Covid-19 można kontaktować pod nr. Tel. 58 523 23 27 lub adresem mailowym [email protected]. Archiwum UG mieści się przy ul. Jana Bażyńskiego 8, wejście w budynku Neofilologii (poziom -1). Biuro jest czynne w godzinach od 8:00 do 16:00.

Koronawirus - prawda i fałsz

Memy o kwarantannie - zobaczcie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tworzą Archiwum pandemii AD 2020. To będzie obraz naszego życia w tym trudnym czasie. Liczy się każde świadectwo - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto