Uczulamy rodziców niemowląt - obserwuj i wyłapuj objawy mogące świadczyć o alergii na mleko.

Materiał informacyjny ENMEDICA Consulting

Wypełnij prosty test objawów – www.czytoalergia.pl

Zmiany skórne, problemy gastrologiczne, a nawet krew w stolcu u niemowlęcia pomiędzy 2 a 6 miesiącem życia mogą być pierwszymi objawami alergii na białka mleka krowiego. Jeśli wcześniej w rodzinie nie było alergii, to często rodzice maleńkiego jeszcze dziecka, nie do końca wiedzą co się dzieje. Tu konieczna jest wizyta osobista u lekarza. Natomiast porady z grup facebookowych mogą tylko zaszkodzić.

Alergia na białka mleka krowiego to poważna choroba. Wiele dzieci wyrasta z niej w pierwszych latach życia, u części niestety przechodzi w kolejne formy alergii, prowadząc nawet do astmy – to tzw. marsz alergiczny. Dlatego nie można objawów tej alergii ignorować.

Zobacz jakie objawy mogą świadczyć o alergii na mleko

Wizyta, nie teleporada

Jednak okres pandemii koronawirusa nie sprzyja szybkiej i gruntownej diagnostyce niemowląt w kierunku alergii pokarmowych. Są problemy z dostaniem się do lekarza i umówieniem wizyty osobistej. Co w przypadku tak małych dzieci i ich diagnozowania powinno być standardem, nawet w okresie pandemii.

– Do lekarza trudno się dostać, więc rodzice doradzają sobie nawzajem, choćby na grupach facebookowych. To oczywiście nie jest dobre rozwiązanie. Takie diagnozowanie dzieci może się zwyczajnie źle skończyć, oczywiście dla dziecka – podkreśla Dr Agnieszka Krauze, doświadczona alergolog, polecana przez rodziców, ceniona za dokładność i skuteczność leczenia.

Kiedy możemy podejrzewać, że nasze dziecko ma alergię na białka mleka krowiego? Nasza rozmówczyni wymienia alarmowe objawy u niemowląt, z którymi koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.

– Takim najbardziej niepokojącym objawem jest brak przybierania na wadze. To czuły wskaźnik dobrostanu dziecka. Tu występuje kwestia zaburzeń wchłaniania przy alergii pokarmowej. Musimy kontrolować wagę niemowlęcia - choćby w domu. Dzieci powinny mieć kontrolowaną wagę też choćby przy okazji wizyt szczepiennych.

Oprócz braku zwiększania masy ciała, jak tłumaczy dr Krauze, niepokojące objawy, które mogą wskazywać na alergię na białka mleka krowiego lub inną alergię pokarmową, to nasilające się zmiany skórne, duży niepokój dziecka - tzw. dzieci nieodkładalne. Objawem są też problemy gastrologiczne - nasilone kolki z bólami brzucha, które powodują, że dziecko jest bardzo niespokojne.

– Z kolką, z którą trudno sobie poradzić, też warto pokazać się u lekarza. Może pojawić się też krew w stolcu ale to objaw, którego rodzice nie ignorują i szybko zgłaszają się z dzieckiem do lekarza – mówi nam dr Krauze.

Inaczej widzi lekarz, inaczej patrzy rodzic

Przy alergii na białka mleka krowiego nie muszą wystąpić wszystkie objawy, o których wspomina specjalistka. Choroba może manifestować się np. tylko zmianami skórnymi albo tylko problemami gastrologicznymi. Wcześnie zdiagnozowana alergia na mleko u niemowlęcia poprzez właściwe postępowanie zmniejsza ryzyko pojawienia się kolejnych chorób alergicznych – mamy karmiące piersią muszą stosować dietę eliminacyjną (wykluczenie z diety źródeł alergenu – nabiału), dzieci karmione mieszanką otrzymują zaś specjalne preparaty zastępujące mleko i dostarczające wszelkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju substancji (np. Nutramigen). Zmiany skórne u dziecka z alergią pokarmową mogą być zupełnie inaczej opisywane przez rodziców i przez lekarza. Dlatego sam opis rodziców zwykle nie wystarcza.

– Choćby przy zmianach skórnych taka konsultacja jest potrzebna. Czasem nasilenie zmian i ich charakter zupełnie inaczej opisywany jest przez rodziców, a inaczej przez lekarza.

Konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii, prof. Teresa Jackowska podkreślała niedawno, że dzieci do 2. roku życia, podczas pierwszej wizyty z danym problemem zdrowotnym, nie powinny być diagnozowane w ramach teleporady, a muszą mieć osobisty kontakt z lekarzem. Z tym poglądem zgadza się też dr Krauze, która uważa, że teleporady powinny być zarezerwowane dla pacjentów zdiagnozowanych, znanych już lekarzowi.

Nie bać się, przestrzegać zaleceń

Część rodziców nie ma problemów z umówieniem wizyty u pediatry. Powstrzymuje ich jednak strach przed zakażeniem SARS-CoV-2 siebie i dziecka.

– Nie ma doniesień, że alergia jest czynnikiem zwiększającym ryzyko infekcji SASR-CoV-2. Choć na początku wszyscy się tego obawiali. Natomiast wiadomo, że niekontrolowana astma jest takim czynnikiem ryzyka – podkreśla alergolog.

Na stronie www.czytoalergia.pl udostępniony jest prosty test objawów, który rodzice mogą wypełnić, a jego wyniki zapisać lub wydrukować by omówić podczas wizyty u lekarza. Ankietę wypełniło już ponad 10 000 rodziców.

Wideo

Materiał oryginalny: Uczulamy rodziców niemowląt - obserwuj i wyłapuj objawy mogące świadczyć o alergii na mleko. - Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie