Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Człuchowie działa już Sala Tradycji Kolejowej. Można oglądać kolejowe rarytasy sprzed lat. - To spełnienie marzeń - mówi Adam Ratyński

Olek Knitter
Olek Knitter
W Człuchowie działa już Sala Tradycji Kolejowej. Można oglądać kolejowe rarytasy sprzed lat
W Człuchowie działa już Sala Tradycji Kolejowej. Można oglądać kolejowe rarytasy sprzed lat Foto: Olek Knitter
W sobotę pasażerowie specjalnego przejazdu sentymentalnego pociągiem „Eszelon" mogli zwiedzić nową człuchowską Salę Tradycji Kolejowej, która powstała w wyremontowanym dworcu PKP.

Z okazji obchodów 150-lecia kolei w Chojnicach zorganizowano specjalny przejazd pociągiem piętrowym na trasie z Chojnic przez Człuchów i Czarne do Szczecinka. W Człuchowie pasażerowie oraz mieszkańcy mogli zwiedzić przygotowaną stałą wystawę w nowej sali. Powstała ona w wyremontowanym dworcu PKP. Będzie nią zawiadywać grupa miłośników kolejnictwa z Człuchowa, która tworzy właśnie swój oddział Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Wkrótce odbędą się wybory i oddział będzie działał nie tylko, by kultywować historię człuchowskiego kolejnictwa, ale też będzie trzymał rękę na pulsie jeśli chodzi o sprawy związane z koleją na tym terenie.

Gości po sali tradycji oprowadzali koordynator tworzenia stowarzyszenia w Człuchowie Adam Ratyński, kolejarz z ponad 45-letnim stażem oraz kolejowe małżeństwo Dorota i Wiesław Bogdzielowie. Pani Dorota jest była kierowniczką pociągu, a pan Wiesław nadal pracuje w tym zawodzie.

- Nasze marzenie się spełniło. Myśleliśmy o tym już przed remontem dworca i po rozmowach z władzami miasta wtedy ustaliliśmy, że otrzymamy pomieszczenie na stworzenie tego cuda, które teraz mamy. Dzięki zaangażowaniu różnych osób, eksponatów jest sporo i nawet nie ma za dużo miejsca na nowe – mówi Adam Ratyński, kolejarz z Człuchowa, który pilotował powstanie Sali Tradycji na dworcu PKP w Człuchowie.

Do najciekawszych eksponatów należą na pewno pulpity nastawcze i inne urządzenia, które w większości nie są już wykorzystywane na kolei oraz mapy sieciowe sprzed wojny i wczesnych lat powojennych.

- Mamy nawet niemiecki plan linii kolejowych z 1908 roku – dodaje Ratyński.

Do tego dochodzą zdjęcia, dokumenty i różne gadżety związane z kolejnictwem.

W Człuchowie działa już Sala Tradycji Kolejowej. Można oglądać kolejowe rarytasy sprzed lat

W Człuchowie działa już Sala Tradycji Kolejowej. Można ogląd...

Ratyński nie ukrywa, że udało się wszystko zorganizować również dzięki współpracy z Chojnickim Stowarzyszeniem Miłośników Kolei. - Wiele rzeczy mamy właśnie dzięki tej współpracy – podkreśla Ratyński.

- Jako że dworce w Chojnicach i Człuchowie są remontowane w ramach jednego projektu postanowiliśmy podjąć bliższą współpracę z Człuchowem, w którym również nie brakuje zaangażowanych kolejarzy – przyznaje Damian Otta, prezes Chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Sala tradycji w Człuchowie ma być czynna głównie w weekendy – po ok. 4 godzin, a w tygodniu będą mogły ją odwiedzać zainteresowane grupy po wcześniejszych ustaleniach (np. ze szkoły).
W tym tygodniu planowane jest zebranie człuchowskim miłośników kolei, którzy wybiorą zarząd i ustalą szczegóły otwarcia sali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto