Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szpitalu w Chojnicach rodzi się coraz mniej dzieci. Statystyki ratują ciężarne z sąsiednich powiatów

Maria Sowisło
Maria Sowisło
cynthia_groth z Pixabay
Wiele wskazuje na to, że oddział położniczy w chojnickim szpitalu cieszy się coraz mniejszym powodzeniem. W roku 2022 porodów było 966, a do 30 czerwca 2023 roku tylko 403. Sytuacja nie zmieniła się nawet po likwidacji oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Powiatu Bytowskiego czy sąsiednim Człuchowie.

Tylko w pierwszej połowie tego roku pacjentki z powiatu bytowskiego w placówce chojnickiej były tylko dwie. Sytuację ratują ciężarne z powiatu człuchowskiego. Do końca czerwca medycy z Chojnic powitali na świecie 93 nowych obywateli tego powiatu. Z terenu Chojnic i okolic pacjentek było z kolei 257.

- W całej Polsce jest mniej porodów. To tendencja ogólnopolska. Dlatego też zlikwidowane były porodówki w szpitalach w Bytowie i Człuchowie. Tam był dramat, bo mieli po kilkaset porodów. U nas naprawdę nie jest aż tak źle – mówi dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach Maciej Polasik i wyjaśnia, że przyczyn jest wiele, w tym ta najważniejsza - niż demograficzny. - Nie siedzimy z założonymi rękoma. Mamy w tym roku plan na remont oddziału położniczego tak, by zwiększyć komfort pacjentki. Musimy na ten cel pozyskać jeszcze pieniądze. Planujemy też wprowadzić porody w znieczuleniu, dlatego szukamy anestezjologów. To moje główne zadanie na ten rok – wylicza Maciej Polasik i zaznacza, że jeśli w chojnickim szpitalu porodów będzie tyle ile w 2022 roku (966), to oddział nie będzie zagrożony.

Dyrektor chojnickiego szpitala podkreśla także, że w placówce od około 20 lat pacjentki mogą rodzić w wodzie. Tyle tylko, że zainteresowanie takim rozwiązaniem jest niewielkie.

- Może to wynikać z tego, że nie każda pacjentka może rodzić w wodzie. Na pewno nie taka, która nie jest do takiego porodu przygotowana, która nie chodziła nawet do szkoły rodzenia. Do takiego porodu naprawdę trzeba się odpowiednio przygotować – dodaje Polasik.

Miejsce zamieszkania rodzących w Szpitalu Specjalistycznym w Chojnicach do 30 czerwca 2023 r.:

powiat chojnicki: 257
powiat człuchowski: 93
powiat kościerski: 14
powiat sępoleński: 10
powiaty starogardzki, złotowski i tucholski: po 8
powiat bytowski: 2
powiaty świecki, pucki i Poznań: po 1

Szpitale w różny sposób zachęcają ciężarne do urodzenia swojego maleństwa w tej, a nie innej placówce. Wszystko dlatego, że porody, zgodnie z kontraktami Narodowego Funduszu Zdrowia, nie są limitowane. Szpitale otrzymują pieniądze za każdy poród.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto