Wymiana okien w domu – jak się do tego zabrać?

Materiał promocyjny
Wymiana okien w domu wiąże się z wieloma decyzjami, które będziemy musieli podjąć. Jakie okna wybrać? Czy powinniśmy to zrobić we własnym zakresie? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Oto odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Wymiana okien a pozwolenie na budowę

Na początku warto wyjaśnić ważną kwestię prawną – czy wymiana okien wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę? To zależy od kilku czynników. Jeśli rozmiar i kształt okien pozostaną takie same, co za tym idzie, nie zajdzie konieczność ingerencji w budynek, uzyskanie pozwolenia nie będzie konieczne. W takim przypadku wymiana okien traktowana jest jako bieżąca konserwacja. Jej celem jest utrzymanie domu w należytym stanie, który umożliwia jego eksploatację. Drobne prace nie są traktowane jako roboty budowlane.

Sprawa wygląda inaczej w sytuacji wymiany okien na okna o innym rozmiarze. W rozumieniu prawa, takie przedsięwzięcie kwalifikuje się jako przebudowa obiektu budowlanego. Wiąże się to z koniecznością uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Jakie okna wybrać?

Podczas wyboru okien powinniśmy skupić się na kilku aspektach. Najważniejszymi z nich są: przenikalność cieplna, przepuszczalność światła oraz przepuszczalność powietrza.

  • Przenikalność cieplną wyraża współczynnik Uw. Określa on ilość energii przenikającej przez okno o powierzchni 1m2, przy jednoczesnej różnicy temperatur 1K wewnątrz i na zewnątrz budynku. Im współczynnik jest niższy, tym więcej ciepła okno zatrzyma wewnątrz budynku. To pozwoli ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem.
  • Przepuszczalność światła wyraża się w wartości procentowej. Im wyższa wartość, tym więcej światła naturalnego dostanie się do pomieszczenia. Zwykle oscyluje ona w okolicach 70%. Dzięki wysokiej wartości przepuszczanego światła, za dnia pomieszczenie jest dobrze rozświetlone, przez co nie zachodzi potrzeba włączania światła sztucznego.
  • Rozróżniamy 4 klasy przepuszczalności powietrza. Im wyższa klasa, tym okno jest szczelniejsze. Przy wyborze klasy powinniśmy uwzględnić potrzeby naszego gospodarstwa domowego.

Inne aspekty, które możemy wziąć pod uwagę, to takie, które pozwolą dostosować okna do indywidualnych potrzeb. Okna energooszczędne pozwolą zmniejszyć rachunki za prąd, dźwiękoszczelne okażą się dobrym rozwiązaniem, jeśli mieszkamy niedaleko autostrady, a jeśli cenimy sobie bezpieczeństwo, możemy postawić na okna o podwyższonej odporności na włamanie.

Montaż okien

Prace montażowe najlepiej wykonywać od wiosny do jesieni. Temperatura na zewnątrz jest wtedy sprzyjająca, dzięki temu montaż przebiega szybciej i sprawniej, a pomieszczenia nie ulegną wyziębieniu.

Każdy z rodzajów okien wymaga innego montażu. W głównej mierze zależy on od warunków montażowych. Okna energooszczędne, aby funkcjonowały poprawnie i zachowywały swoje właściwości, powinny zostać osadzone metodą ciepłego montażu. Zapobiega ona powstawaniu mostków termicznych, zawilgocenia i pleśni.

Okna antywłamaniowe muszą być zamontowane zgodnie z europejską normą o numerze EN-V 1627-30. Tego typu montaż może przeprowadzić jedynie odpowiedni zespół, który po skończonej pracy wydaje certyfikat.

Prace montażowe wymagają specjalistycznej wiedzy fachowej, doświadczenia i precyzji. W przypadku popełnienia błędów, można zaszkodzić wykonanemu montażowi, a w efekcie końcowym nieodwracalnie uszkodzić okna. Dlatego powinno się do niego zatrudniać wyłącznie sprawdzonych fachowców. Kompleksowy montaż okien oferuje firma PPU Ola Sp. z o. o. http://www.ola-kaliska.pl/. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zagwarantuje poprawny i kompleksowy montaż okien, co wyeliminuje ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych i długotrwałych konsekwencji.

Dodaj ogłoszenie