Nasza Loteria

Zabytkowa willa w Czersku ma być remontowana. Powstanie w niej centrum kultury i tradycji [WIDEO]

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Wideo
od 16 lat
Najbardziej charakterystyczny budynek zabytkowy w Czersku – willa przy ulicy 21 lutego – doczeka się remontu? Taką nadzieję mają władze miasta, które złożyły wniosek o dotację z programu Funduszy Europejskich Pomorza. W willi ma być utworzone Centrum Kultury i Tradycji Regionu Borów Tucholskich. Obecnie w budynku jest dziewięć mieszkań.

Od ponad 13 lat władze Czerska starają się pozyskać pieniądze na remont zabytkowej willi znajdującej się przy ulicy 21 lutego. Teraz pojawiła się kolejna taka możliwość z pieniędzy unijnych dla Pomorza.

- Planujemy utworzyć w tym budynku coś na kształt regionalnego muzeum. Zgodnie z samą nazwą ma to być Centrum Kultury i Tradycji Regionu Borów Tucholskich, więc mają tam być promowane walory nie tylko Czerska, ale całego regionu borów, pokazane trzy nasze kultury regionalne, które się tu stykają, czyli kultura kaszubska, kociewska i borowiacka. Mają tam być sale tematyczne związane z przemysłem czy z działalnością, która się rozwijała na przestrzeni wieków w naszym regionie w oparciu o Bory Tucholskie – zapowiada burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski.

Szacunkowy koszt remontu willi to prawie 6,4 mln zł, ale ponad 4,4 mln zł samorządowcy spodziewają się otrzymać w ramach dotacji. Zgodnie z zapowiedziami, podczas realizacji inwestycji, odzyskane i zachowane będą wszystkie elementy wyposażenia budynku z czasów jego świetności. Na piętrze będzie otwarta przestrzeń, a parter ma być podzielony na mniejsze pomieszczenia. Prace budowlane mogłyby się rozpocząć w 2025 roku, bo z zabytkowej willi trzeba przenieść mieszkańców. Ci, w rozmowie z nami stwierdzili, że czekają na przeprowadzkę, bo w mieszkaniach mają piece kaflowe. Lokatorami są w większości osoby starsze.

Remont i adaptacja willi na centrum lokalnej kultury nie jest niczym nowym. Podobne pojawiały się nawet w 2010 roku. Wówczas wiele kontrowersji budziła nazwa budynku, który wśród mieszkańców Czerska funkcjonuje jako „willa Grossa” od nazwiska Hermana Grossa, który był przedsiębiorcą i przede wszystkim rozwinął lokalny przemysł stolarski. Po wybuchu II wojny światowej był jednak pierwszym komendantem NSDAP, pierwszym burmistrzem w okupowanym przez Niemców Czersku i wydał kilkadziesiąt wyroków śmierci na mieszkańców. Podczas jego rządów czerszczanie byli represjonowani.

- Willa została wybudowana faktycznie przez człowieka, który niechlubnie zapisał się w historii Czerska. W żaden sposób nie będą tu podkreślone czy gloryfikowane niemieckie czy nazistowskie korzenie budynku. Skupiamy się na powołaniu nowoczesnej instytucji – dodaje burmistrz Czerska.

Zgodnie z pomysłem, centrum ma działać w strukturach Gminnego Centrum Kultury w Czersku, które po uruchomieniu instytucji zwiększy zatrudnienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto