Zarządzanie zmianą gospodarczą w powiecie chojnickim

Artykuł sponsorowany
Od listopada 2011 r. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i PBS Sp. z o.o. we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Chojnicach realizują projekt: „Wyprzedzić zmianę – Partnerstwo lokalne dla rozwoju gospodarczego powiatu chojnickiego”.

Projekt skierowany jest do Lokalnych Liderów w powiecie chojnickim - przedstawicieli samorządów, instytucji rynku pracy, pracodawców, NGO i innych partnerów społecznych. Celem projektu jest wypracowanie przy udziale Lokalnych Liderów Strategii Zarządzania Zmianą Gospodarczą (SZZG) oraz zawiązanie Partnerstwa Lokalnego.

Pierwszym etapem projektu było przeprowadzenie badań i opracowanie Analizy potencjału gospodarczego powiatu chojnickiego. Od czerwca 2012 cyklicznie odbywają się warsztaty dla Lokalnych Liderów. Podczas zajęć grupa wypracowuje model współpracy partnerskiej, definiuje elementy Systemu Zarządzania Zmianą Gospodarczą, dyskutuje na temat kluczowych kierunków działań i uczy się w jaki sposób skutecznie wdrażać strategie i nimi zarządzać. Na warsztaty zapraszani są również goście - eksperci, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami we wdrażaniu strategii rozwoju z poziomu organizacji, gminy czy powiatu.

SYSTEM ZARZĄDZANIA ZMIANĄ GOSPODARCZĄ TO USYSTEMATYZOWANE PODEJŚCIE DO WYKRYWANIA I ANALIZOWANIA ZMIENNOŚCI OTOCZENIA (TRENDÓW, NIEPRZEWIDZIANYCH ZDARZEŃ), A TAKŻE REAGOWANIA NA NIE.

Główną rolą Systemu Zarządzania Zmianą Gospodarczą jest wsparcie procesu planowania strategicznego i docelowo podniesienie jakości życia mieszkańców powiatu. W opinii Lokalnych Liderów kluczową rolę w tworzeniu Systemu Zarządzania Zmianą Gospodarczą odgrywają:

Czynnik ludzki.„Zmianą powinny zarządzać osoby cieszące się zaufaniem społecznym, lokalne autorytety oraz ludzie nie wzbudzający skrajnych emocji. Każda zmiana, dla swojej skuteczności, wymaga udziału specjalistów. Zmiany społeczno-gospodarcze wymagają osób charyzmatycznych oraz liderów nie uwikłanych w rozgrywki polityczne”.
Dobry klimat do działań „odpolityczniony i wolny od kadencyjności władz lokalnych. Rolą władz samorządowych jest stworzenie warunków do wprowadzenia zmian, a nie ich narzucanie. Zmiana jest możliwa do wprowadzenia tylko wówczas, jeśli zyska społeczną akceptację i poparcie”.
Szeroki zasięg„uwzględnienie całego powiatu, a nie tylko ośrodków miejskich, równorzędne traktowanie potrzeb mieszkańców Chojnic oraz peryferyjnych gmin powiatu chojnickiego”.
Długookresowa perspektywa. „System Zarządzania Zmianą Gospodarczą powinien być działaniem długofalowym i wielopłaszczyznowym”.
Informacja. Konieczne jest opracowanie mechanizmu obserwacji i analizy procesów w różnych obszarach funkcjonowania społeczno-gospodarczego powiatu. Sukcesywnie tworzona w powiecie baza wiedzy winna wspomagać władze samorządowe oraz przedsiębiorców i inwestorów w podejmowaniu trafnych decyzji gospodarczych. „System zarządzania informacją w ramach SZZG można skonstruować w formie swoistego barometru lokalnej koniunktury”.
System Zarządzania Zmianą Gospodarczą ma za zadanie:
- wsparcie planowania strategicznego,
- włączenie w zarządzanie powiatem społeczności lokalnych i wykorzystywanie mądrości zbiorowej,
- gromadzenie i selekcję informacji, budowę bazy wiedzy i doświadczeń,
- identyfikację potrzeb lokalnych,
- formułowanie rekomendacji na podstawie zebranej bazy wiedzy,
- prognozowanie trendów i zmian w gospodarce lokalnej,
- monitoring i bieżącą ocenę wdrażania zapisów strategii,
- rozliczenie z realizacji przyjętych strategii.

Prawidłowo funkcjonujących System Zarządzania Zmianą Gospodarczą pozwala wykryć pojawiające się w otoczeniu trendy i turbulencje (system wczesnego ostrzegania), zareagować na nie (scenariusze rozwiązań) i dokonać modyfikacji istniejącej strategii. System Zarządzania Zmianą Gospodarczą w Powiecie Chojnickim wraz ze Strategią Rozwoju Powiatu Chojnickiego powinny dawać kompleksowy i przejrzysty obraz priorytetów rozwojowych oraz zestaw rekomendacji dla kierunków działania.

Dobrze funkcjonujący System Zarządzania Zmianą Gospodarczą może spełniać również dodatkowe zadania tj.: poprawa jakości planowania strategicznego, zwiększenie zdolności powiatu do wpływania na decyzje strategiczne na wyższych poziomach administracji, poprawa jakości dialogu społecznego i wzrost zaufania społecznego.

Zdaniem Lokalnych Liderów, System Zarządzania Zmianą Gospodarczą powinien objąć wszystkie obszary strategiczne:
- turystyka, sport, rekreacja,
- ochrona przyrody,
- lokalna gospodarka, rozwój technologii, innowacyjność,
- zdrowie i opieka społeczna,
- infrastruktura techniczna,
- edukacja i powiązanie systemu edukacyjnego z potrzebami lokalnych pracodawców,
- współpraca ponadregionalna.

Konstruując System Zarządzania Zmianą Gospodarczą należy pamiętać, że „jeżeli mowa o zmianie to przede wszystkim należy skupić się na poprawie jakości życia mieszkańców powiatu”. Ponieważ właścicielem zmian jest społeczeństwo lokalne, to do procesu tworzenia i zarządzania SZZG należy zaangażować interdyscyplinarny zespół, w pracach którego będą uczestniczyły osoby posiadające odpowiednią wiedzę w różnych obszarach tematycznych. Warunkiem niezbędnym do powstania SZZG jest także udział przedstawicieli wszystkich samorządów lokalnych z terenu powiatu. Grupa Lokalnych Liderów/Liderów Zmian powinna definiować problemy, wypracowywać koncepcje ich rozwiązania, lobbować na rzecz zmian. „Aby powstała grupa Liderów Lokalnych, przy obecnie niskiej świadomości konieczności zarządzania zmianą, potrzebny jest poważny wysiłek organizacyjny ze strony Starostwa Powiatowego”.

W grudniu 2013 r. odbędzie się konferencja, na której przedstawiona zostanie Strategia Zarządzania Zmianą Gospodarczą w Powiecie Chojnickim, a Lokalni Liderzy podpiszą Porozumienie o współpracy mające na celu wdrożenie Strategii. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.

Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej
Biuro projektu:
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
ul. Do Studzienki 63
80-227 Gdańsk
tel. (58) 52 44 901

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto