Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieczór Szarbelowy, czyli odpust św. Szarbela w archidiecezji katowickiej! Sprawdź program wydarzenia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Relikwie św. Szarbela
Relikwie św. Szarbela Jolanta Pierończyk
WYDARZENIA TYCHY. 28 lipca przypada liturgiczne wspomnienie św. Szarbela, którego relikwie od 14 czerwca 2023 r. znajdują się w parafii bł. Karoliny w Tychach i tego dnia powstało tam centrum kultu św. Szarbela w archidiecezji katowickiej. Tam też 28 lipca odbędzie się Wieczór Szarbelowy, czyli odpust św. Szarbela.

Program Wieczoru Szarbelowego

Wieczór Szarbelowy zacznie się o osiemnastej mszą św., której przewodniczył będzie ks. prałat Józef Szklorz, proboszcz parafii bł. Karoliny (będzie to jego ostatnia msza w tej roli; 30 lipca 2023 ster parafii przejmuje nowy proboszcz - ks. Grzegorz Kolbiarz, jeden z dawnych wikarych „Karoliny”). Homilię wygłosi ks. Przemysław Sawa.

Na dziewiętnastą zaplanowane jest nabożeństwo przy relikwiach św. Szarbela oraz możliwość namaszczenia olejem tego świętego.

O 19.30 prof. Alekander Bańka, , lider Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej oraz przewodniczący Rodziny św. Szarbela w Polsce, opowie o św. Szarbelu jako świadku Bożej mocy. O godz. 21 rozpocznie się spotkanie dla osób, które już zdeklarowały swoją przynależność do Rodziny św. Szarbela oraz tych, które teraz się zdecydują lub w ogóle są na etapie rozeznawania tego tematu.

Wszytko to, jak już powiedzieliśmy, odbędzie piątek, 28 lipca 2023 r., w parafii bł. Karoliny, gdzie 14 czerwca zostały uroczyście wprowadzone relikwie pierwszego stopnia św. Szarbela (jest to jego krew) i powstało centrum kultu tego świętego w archidiecezji katowickiej.

- Relikwie, jakie do nas trafiły otrzymał abp Adrian Galbas, metropolita katowicki, który uznał, że najlepszym dla nich miejscem będzie nasza parafia

- opowiada ks. prałat Józef Szklorz, który z właściwą sobie starannością zadbał o całą resztę.

Relikwie św. Szarbela w kaplicy św. Józefa

Żeby na co dzień były dostępne dla wszystkich czcicieli św. Szarbela, postanowił je umieścić w kaplicy św. Józefa, pod kościołem.

U Antoniego Toborowicza, rzeźbiarza z Woli Libertowskiej, autora całego wystroju tej kaplicy, zamówił drewnianą płaskorzeźbę z wizerunkiem św. Szarbela, w której znalazło się miejsce na relikwiarz w kształcie libańskiego cedru.

Cedrem Libanu nazwał Szarbela kard. Paul-Pierre Méouchi, patriarcha Antiochii i Całego Wschodu, w swojej książce będącej opowieścią o człowieku, który niczym cedr wzrastał na górach Libanu, dorastając do pełni mistycznego zjednoczenia z Bogiem. A jedno z wezwań litanii do św. Szarbela brzmi: „Święty Szarbelu, wonne kadzidło cedrów Libanu, umocnij naszą wiarę”.

Wejście do kaplicy św. Józef znajduje się naprzeciwko wejścia na probostwo. Drzwi są otwarte codziennie od mszy porannej do wieczornej. Przez ten czas jest możliwość osobistej modlitwy przed relikwiami.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto