Mamy medale mistrzostw Polski!

Michał Piepiorka
Miłosz Wojewski
Miłosz Wojewski archiwum prywatne
Udanie zaprezentowali się nasi żeglarze w Mistrzostwach Polski w klasach olimpijskich. We wszystkich klasach nasi zawodnicy plasowali się w czołówce. Tegoroczne Mistrzostwa Polski w żeglarskich klasach olimpijskich odbywały się w Górkach Zachodnich. Chojnice swoich reprezentantów miały aż w pięciu klasach.

W klasie RS:X wśród 19 startujących rywalizowała Joanna Henschke, która pierwsze kroki w żeglarstwie stawiała w ChKŻ Chojnice. Obecnie Asia startuje w barwach SKŻ Sopot. Swój start w mistrzostwach Henschke zakończyła na 11. miejscu.

Podobna ilość zawodników wystartowała w klasie 470. ChKŻ Chojnice wystawił tutaj dwie załogi i obie wróciły z zawodów z medalami. Ewa Szczęsna i Irmina Mrózek-Gliszczynska wśród kobiet zajęły 2. miejsce, a w kategorii młodzieżowców żeglarki ChKŻ okazały się najlepsze. Dobrze spisali się także Filip Florek i Robert Szpuła, którzy wśród mężczyzn zdobyli brązowe medale. Szpuła i Florek zajęli także 3. miejsce w kategorii młodzieżowców.

W klasie 470 startował także Karol Jączkowski (ChKŻ Chojnice). Wraz z Krzysztofem Mongirdem (AWFiS Gdańsk) zajęli 6. miejsce.

Wraz z 19 innymi żeglarzami w klasie Laser Radial zmagała się także była zawodniczka ChKŻ Chojnice, Joanna Maksymiuk. Obecna zawodniczka AZS UW Warszawa zajęła ostatecznie 6. miejsce w klasyfikacji ogólnej, a wśród młodzieżowców 4.

Niesamowita rywalizacja toczyła się z kolei w klasie Laser. Tam o medale walczyło 26 zawodników. W tej stawce był jeden obecny zawodnik ChKŻ Chojnice, Mikołaj Lahn, oraz dwaj wychowankowie, czyli Karol Porożyński i Kacper Ziemiński. Ci dwaj obecnie pływają w barwach SEJK Pogoni Szczecin i właśnie między sobą stoczyli zaciętą walkę o medale. Ostatecznie mistrzem Polski został Karol Porożyński, a Kacper Ziemiński zdobył brąz oraz złoto w kategorii młodzieżowców. Mikołaj Lahn zawody ukończył na 16. miejscu.

Zaciętą walkę o medale stoczył także inny wychowanek ChKŻ pływający obecnie w klubie ze Szczecina. Miłosz Wojewski startował w klasie Finn i wśród 18 zawodników zajął 4. miejsce. Pomimo tej pozycji Wojewski i tak sięgnął po medal mistrzostw Polski seniorów, gdyż trzeci w regatach był Ukrainiec. W klasyfikacji mistrzostw Polski pod uwagę brali jednak tylko Polacy i urodzony w Charzykowach Miłosz zdobył brąz! W kategorii młodzieżowców popularny „Wojo” nie miał sobie równych i zdobył złoto.