Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni z Chojnic bezradni? Nie mają wpływu na to, co i jak będzie budowane na ulicy Bankowej [WIDEO]

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Wideo
od 12 lat
Drogowy Armagedon, masakra… Takich słów używają rodzice dowożący swoje dzieci do szkół i przedszkoli przy ulicach Grunwaldzkiej i Bankowej w Chojnicach. Tutaj wybudowany ma być budynek ze 130 mieszkaniami. Już teraz miasto w tym miejscu jest zakorkowane. Radni z Chojnic próbowali temat podjąć, ale jest… musztarda po obiedzie.

Przy ulicy Bankowej w Chojnicach ma być aż 130 mieszkań, lokale usługowe i dwupoziomowy parking podziemny. To działka, gdzie do tej pory stał budynek Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Wyjazd z parkingów ma być skierowany na ulicę Bankową. Wkrótce ruszy budowa, której nie wyobrażają sobie użytkownicy i mieszkańcy ulic Bankowej i Grunwaldzkiej. Znajdują się tutaj katolickie szkoła i przedszkole, kolejne przedszkole i szkoła muzyczna. W godzinach rannych jest tu potężny korek.

- Ulica jest wąska, a jeszcze rodzice stają samochodami gdzie popadnie i dzieci przebiegają przez ulicę z budynku do budynku. Nie wyobrażam sobie, jak to będzie, kiedy w tym samym czasie nagle 130 samochodów będzie chciało wyjechać z parkingów podziemnych, bo nie oszukujmy się. Dzisiaj w każdej rodzinie jest samochód albo nawet dwa – mówi jedna z mam dziecka uczęszczającego do Przedszkola Niepublicznego Bajka. Tylko w tej placówce jest 200 maluchów.

Ten sam problem dostrzegli radni na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przy Radzie Miejskiej Chojnic. Wypracowany wniosek o zakazie ruchu od strony Parku 1000-lecia i odsunięcie nowego budynku od chodnika przedstawili burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi. Zależało im bowiem, żeby budynek był oddalony o cztery metry od granicy działki, a ruch nie odbywał się od strony Parku 1000-lecia. Wniosek trafił do... kosza.

- Wydałem warunki zabudowy, zgodnie z którymi inwestor może budować w granicy działki. To jest zgodne z prawem, bo zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane w przypadku gdy sąsiednia działka jest drogowa. I takie wydałem warunki. Jak finalnie budynek będzie wyglądać? Nie wiem – poinformował radnych na sesji burmistrz Chojnic Arseniusz Finster i dodał, że ruch samochodów nie jest planowany od strony Parku 1000-lecia. - Każde warunki zabudowy jakie wydajemy warunkujemy tym, że do jednego mieszkania jest jedno miejsce postojowe. Tam ma być dwupoziomowy parking podziemny a dostawy towarów do lokali usługowych znajdujących się od strony Parku 1000-lecia ma się odbywać przez parking podziemny – wyliczał Finster i dodał, że odstępstwem od zakazu ruchu po alejce parkowej mogą być tylko względy bezpieczeństwa. - Jeśli inwestor uzyska uzgodnienie ze strażą pożarną i trakt rowerowy będzie drogą pożarową, to inwestor będzie musiał przebudować ścieżkę rowerową – skwitował.

To nie koniec wieści drogowych połączonych z mieszkaniowymi. W centrum Chojnic mają powstać kolejne budynki wielorodzinne. Dwa przy ulicy Mickiewicza za siedzibą Urzędu Skarbowego oraz przy budynku Solmedu, a kolejny na terenie gdzie miała być budowana galeria handlowa przy rondzie biszkoptowym (ulice Mickiewicza, Zielona, Derdowskiego, Kilińskiego i Wysoka).

- W mojej ocenie, w centrum miasta powstanie od 400 do 500 mieszkań. To się wiąże z pogorszeniem warunków komunikacyjnych, ale ludzie chcą mieszkać w centrum miasta – powiedział burmistrz Chojnic.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

ZOBACZ TAKŻE:
Gruba gotówka poszła na wyposażenie biur strażników miejskich w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto