Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rytel. Emocje podczas zebrania wiejskiego

Piotr Furtak
Ogromne emocje towarzyszyły zebraniu wiejskiemu w Rytlu w gminie Czersk. Wprawdzie jego głównym punktem miało być złożenie sprawozdania za rok 2016 przez sołtysa, ale jak można było się spodziewać, zebranie zostało zdominowane przez temat związany z nawałnicą.

W spotkaniu uczestniczyło blisko 200 osób. Większość miała bardzo duże zastrzeżenia związane z wypłatą zasiłków dla poszkodowanych w nawałnicy. Pytano między innymi o to, dlaczego pracownicy opieki społecznej wymagali składania oświadczeń majątkowych oraz rozliczania fakturami wypłat zasiłków w najniższej kwocie – do 6 tys. zł.
- To niezgodne z prawem – twierdził jeden z uczestników zebrania powołując się na orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Mieszkańcy Rytla zwracali uwagę na to, że zarówno premier Beata Szydło jak i Mariusz Błaszczak, szef MSWiA oraz Dariusz Drelich, wojewoda pomorski mówili, że tych najniższych zasiłków bytowych nie trzeba rozliczać fakturami.
- Rodzina rodzinie nie jest równa, szkoda szkodzie też nie jest – mówiła Sylwia Tomaszewska, szefowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czersku. - Nie ma dwóch takich samych sytuacji. Bierzemy pod uwagę sytuację majątkową, zasoby, możliwości, oszczędności... Mimo, że jest zapis, iż nie musicie się okazywać fakturami, ja tego wymagam. Robię to po to, aby ustrzec państwa przed wszczęciem postępowań w sprawie nienależnie pobranych świadczeń.
Pytano również o to, dlaczego nie są wypłacane pieniądze przekazywane przez inne samorządy konkretnie na pomoc rodzinom poszkodowanym przez nawałnicę w gminie Czersk.
- Mamy środki przekazywane przez samorządy, przez darczyńców..., ale nie uruchomimy tych pieniędzy dopóki nie wypłacone zostaną pieniądze rządowe – mówiła Jolanta Fierek, burmistrz Czerska. - Nie chcemy aby te pieniądze były przekazywane dla rodzin, które mogą otrzymać pieniądze z Warszawy.

Pojawiały się też inne „gorące”tematy.
- Dlaczego odmawiacie oferowanych za darmo materiałów budowlanych dla naszej gminy? - pytała jedna z mieszkanek Rytla - Odesłaliście transport pustaków, tak potrzebnych mieszkańcom naszej gminy. Czy byłyście panie w domach tych ludzi? Ja wiem w jakich warunkach ci ludzie mieszkają, a wy odrzucacie tak podstawową pomoc???
To pytanie dotyczyło również transportu płytek ceramicznych z firmy Tubądzin. Płytki ostatecznie pojechały do Brus, gdzie przyjęto je z otwartymi rękoma.
Burmistrz Fierek nie potrafiła odpowiedzieć na pytania o odesłane transporty pustaków i płytek. Urzędnicy próbowali nawet wmawiać, że doszło do jakiegoś przekłamania. Okazało się jednak, że są dowody na taką formę wsparcia w postaci korespondencji mailowej z urzędnikami.
Zebranie trwało ponad 3 godziny. Spraw, które omawiano było zdecydowanie więcej. Z dość ciekawą inicjatywą wystąpił Łukasz Ossowski, sołtys Rytla, który zaproponował utworzenie muzeum upamiętniającego sierpniową nawałnicę. Czy takie miejsce może faktycznie powstać? Na razie jest zbyt wcześnie aby o tym mówić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto