Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak się dawniej na Kaszubach żyło! Skansen we Wdzydzach zapiera dech | ZDJĘCIA, WIDEO

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Wideo
od 16 lat
Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach to fenomen na skalę światową. Na 22 hektarach w malowniczej scenerii, tuż nad brzegiem jeziora Gołuń, można powspominać stare czasy na Kaszubach lub zobaczyć, jak się tutaj żyło przed… 300 latami.

Skansen we Wdzydzach, jak się popularnie mówi o Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich, jest wyjątkowy. Nie tylko dlatego, że jego powierzchnia jest potężna (22 hektary) ani też z powodu ponad 50 obiektów. Absolutnie wyjątkowi byli jego założyciele i twórcy - Teodora i Izydor Gulgowscy.

Rzadko bowiem się zdarza, żeby ktoś urodzony na Kaszubach, jak Teodora, tak bardzo był zakochany w swojej małej ojczyźnie, żeby poświęcić całe swoje życie na gromadzeniu pamiątek i staroci, a także dokumentowaniu historii Kaszubów. Teodora sama była twórcą ludowym, który uczył we Wdzydzach choćby haftu kaszubskiego. Malo tego. Pomagała nawet sprzedawać to, co sąsiadki wykonały. Dzięki temu, łatwiej było przeżyć zimę. A ta na Kaszubach potrafiła dawać w kość. Zresztą życie na Pomorzu nie rozpieszczało. Związane było z uprawą średniej i niskiej jakości ziemi, łowieniem ryb czy pracą w lesie.

Swojego męża Teodora poznała we Wdzydzach. Jak głosi legenda, ich pierwsze spotkanie miało miejsce na brzegu jeziora, gdzie Izydor ujrzał stojącą przy sztaludze piękną kobietę. Kiedy ona też go dostrzegła, miała powiedzieć: „Chcesz? Namaluję Ci miłość”. I nie tylko namalowała, ale i urządziła. Gulgowscy we Wdzydzach stworzyli skansen, który w 1929 roku, już jako wdowa, Teodora przekazała państwu polskiemu. Od tej pory, na powierzchni 22 hektarów, tuż nad brzegiem jeziora Gołuń oglądać można ponad 50 obiektów. Nie tylko kaszubskie chałupy, dwory, szkołę, kuźnię, karczmę, wiatrak, kościół, budynki gospodarcze, ale też warsztaty rzemieślnicze. Wszystkie pochodzą z Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. Wybudowane zostały od XVII do początku XX wieku. Najcenniejszym obiektem jest kościół ze Swornegaci w gminie Chojnice.

Wiernie odtworzone wnętrza zwykłych domów wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat. Tutaj można dowiedzieć się co to jest zapiecek, zazdrostka, bazuna, wóz drabiniasty lub kim był gbur? Obejrzeć można dziecięce zabawki we wnętrzach chat, a przede wszystkim zobaczyć, jak się dawniej żyło na wsiach.

Jeśli będziecie na Kaszubach, koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto