Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania komunalne w Chojnicach bez kolejki! Co zrobić, żeby je dostać? | WIDEO

Maria Sowisło
Maria Sowisło
W Chojnicach ruszyć ma pilotażowy program dla rodzin czekających na przydział mieszkań komunalnych. Na liście jest ponad 200 nazwisk. Miasto chce przyspieszyć przydział bez kolejki, ale warunkiem będzie wyremontowanie wybranego mieszkania. Wytypowanych jest siedem lokali, a koszt ich remontu waha się od 30 do 100 tys. zł. Program mają zatwierdzić radni miejscy podczas poniedziałkowego (24 kwietnia 2023 r.) posiedzenia.

Spis treści

Urzędnicy z Chojnic przygotowali program, dzięki któremu będzie można otrzymać mieszkanie komunalne bez kolejki. Warunków jest kilka.

Co zrobić, żeby otrzymać mieszkanie komunalne w Chojnicach bez kolejki?

 • być na liście oczekujących na przydział lokalu
 • złożyć wniosek
 • podpisać umowę na remont lokalu
 • wyremontować mieszkanie na własny koszt w ciągu sześciu miesięcy od podpisania umowy
 • podpisać umowę na wynajem
od 16 lat

Na wspomnianej liście oczekujących na przydział mieszkania komunalnego w Chojnicach jest ponad 200 nazwisk. I to właśnie dla nich jest przygotowany program.

- Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Chojnicach przygotował siedem takich lokali. Każdy trzeba wyremontować. Kosztorysy opiewają na kwoty od 30 do 100 tys. zł. Każda z chętnych osób otrzyma też zdjęcia i sama będzie mogła obejrzeć lokal, którym będzie zainteresowana – wyjaśnia zastępca burmistrza Chojnic Adam Kopczyński i dodaje, że kosztorysy remontów są zawyżone. - Liczymy na to, że oczekujący na mieszkania mają fach w ręku. Remont można zrobić we własnym zakresie, kupując tylko materiały budowlane. Pamiętać jednak trzeba, że po remoncie mieszkanie obejrzy komisja i sprawdzi czy prace zostały wykonane zgodnie ze sztuka budowlaną – dodaje Kopczyński.

Pierwszeństwo w przyznawaniu mieszkań bez kolejki w Chojnicach mają:

 • osoby z listy oczekujących
 • posiadacze dzieci
 • małżeństwa z dziećmi
 • osoby posiadające tytuł prawny do lokalu komunalnego ale mieszkające u osób prywatnych
 • długi czas oczekiwania na przydział lokalu
 • deklarujący krótki czas remontu mieszkania

- W sytuacji gdy będzie kilka rodzin spełniających wymogi, pod uwagę będzie brana opinia społecznej komisji mieszkaniowej. Ostateczna decyzja o przydziale lokalu będzie należeć do burmistrza – zaznacza Adam Kopczyński.

W siedmiu wytypowanych mieszkaniach urzędnicy będą sobie życzyli nie tylko remontu, ale też wymiany źródła ogrzewania. Z lokali zniknąć mają piece etażowe czy kaflowe. Preferowane będą ekologiczne źródła ciepła.

Co ważne, już po wyremontowaniu i zasiedleniu mieszkania, będzie je można wykupić za 50 proc. ceny rynkowej. W takim przypadku nie będzie jednak możliwe odliczenie od ceny kosztów remontu.

O tym, czy program zostanie przyjęty, zdecydują na najbliższej sesji (24 kwietnia 2023 r.) radni z Chojnic. Jeśli uchwała będzie przyjęta, to program ruszy za około trzy tygodnie.

ZOBACZ TAKŻE:
W Chojnicach bez dyskusji z radnymi o planie dla terenu przy Lasku Miejskim. Radni już przekonani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto