MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Protest rolników z powiatów chojnickiego i człuchowskiego trwa nadal. Czego można się spodziewać? [WIDEO]

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Wideo
od 7 lat
W powiatach chojnickim i człuchowskim rolnicy nadal protestują. Co prawda nie blokują już dróg ale nie zamierzają ustępować w swoim sprzeciwie do tzw. Zielonego Ładu oraz niekontrolowanego napływu żywności z Ukrainy. Apelują także do posłów i senatorów z regionu o wsparcie.

Nie blokada dróg a merytoryczna rozmowa, apele i pytania – tak w wielkim skrócie będzie teraz wyglądać protest rolników z powiatów chojnickiego i człuchowskiego w sprawie tzw. Zielonego Ładu niekontrolowanego napływu żywności z Ukrainy. Zaprosili też prezesa Rady Ministrów oraz ministrów rolnictwa i infrastruktury na spotkanie.

- Nasz protest będzie teraz mniej uciążliwy dla społeczeństwa. Nie zamierzamy się jednak poddać – zapowiada rolnik z gminy Chojnice Krzysztof Beski.

Delegacja rolników z powiatów chojnickiego i człuchowskiego uczestniczyła w połączonym posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Infrastruktury. Zaprosił ich poseł Prawa i Sprawiedliwości Aleksander Mrówczyński.

- Na ręce posła Kazimierza Plocke – członka Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi a w latach 2009 – 2015 sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa złożyliśmy zaproszenie do rozmów oraz listę pytań od społeczności rolniczej w sprawie tranzytu żywności zza wschodniej granicy – wyjaśnia Beski.

Lista pytań rolników z powiatów chojnickiego i człuchowskiego

  1. Jakie konkretne kroki podejmuje Ministerstwo Rolnictwa w celu zapewnienia, że żywność importowana zza wschodniej granicy spełnia wszystkie wymogi jakościowe i bezpieczeństwa Unii Europejskiej?
  2. Czy planowane są działania wzmocnienia kontroli granicznych w celu zapobieżenia nielegalnemu lub niezgodnemu z przepisami wprowadzaniu żywności do kraju?
  3. W jaki sposób Ministerstwo Rolnictwa współpracuje z unijnymi agencjami i instytucjami w celu zapewnienia zgodności z unijnymi standardami dotyczącymi produkcji i importu żywności?
  4. Czy rozważane są dodatkowe programy szkoleniowe dla inspektorów i pracowników służb granicznych w celu zwiększenia ich zdolności do identyfikacji i kontrolowania niezgodnej z przepisami żywności?
  5. Jakie środki są podejmowane w przypadku wykrycia nieprawidłowości w imporcie żywności zza wschodniej granicy, aby zapewnić egzekwowanie unijnych przepisów i ochronę interesów krajowych producentów rolnych?
  6. Czy Ministerstwo Rolnictwa rozważa wprowadzenie dodatkowych mechanizmów monitorowania i raportowania w celu zapewnienia transparentności i skuteczności kontroli nad importem żywności zza wschodniej granicy?
  7. W jaki sposób aktualnie kontrolowany jest tranzyt żywności zza wschodniej granicy, a także jakie są aktualnie skale tranzytowe?

ZOBACZ TAKŻE:„Tymek” zamieszka na dworcu w Chojnicach? Jest pomysł na stary budynek nastawni [WIDEO]

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto